Jak oni to robią? – Australia

Australia…  ogromny, wielokulturowy kraj, pełny niesamowitych miejsc i rzadko spotykanych stworzeń. Na jej obszarze można by zmieścić większość państw europejskich. ¼ Australijczyków urodziła się poza terenem tego kontynentu, co sprawia iż jest to jedno z najbardziej zróżnicowanych kulturowo miejsc na świecie. Jak w obliczu takiej mieszanki wyglądają śluby w Australii?

Jak każda kultura, religia czy grupa etniczna Australia także wykształciła swoje własne, unikalne tradycje i zwyczaje otaczające ceremonię zaślubin. Były one rozwijane i kontynuowane przez wiele pokoleń, jednakże w większości przybyły tutaj z kultury zachodniej.

Jedną z najważniejszych australijskich tradycji jest wręczenie biblii jako prezentu ślubnego. Ta jest zatrzymywana jako pamiątka i dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zazwyczaj znajduje się w niej dodatkowa strona, przeznaczona na dopisanie dat narodzin i zgonów członków rodziny. Bardzo ciekawa jest także ceremonia dymu. Lokalni Australijczycy wierzą, iż dym ma właściwości oczyszczające i lecznicze, odpiera także złe duchy. Podczas ceremonii w ogniu palone są rośliny, których wonny dym rozprowadzany jest wokół młodej pary. Kolejną australijską tradycją jest ceremonia kamienia, która pojawiła się gdy pierwsi osadnicy nie mogli pozwolić sobie na ślubne obrączki. Państwo młodzi wspólnie wrzucali kamień do rzeki, co symbolizowało trwałość ich związku.

Australijska ceremonia ślubna kultywuje także tradycję ,,miseczki jedności” (ang. Unity Bowl). Przybyli goście otrzymują małe kamienie i proszeni są o trzymanie ich podczas ceremonii. Po zakończeniu są one umieszczane w ozdobnej misce, która para młoda zachowuje dla siebie. Ta przypominać im będzie o obecności i wsparciu najbliższych.

Czy wiesz, że? Średni koszt ślubu w Australii w 2015 roku wyniósł ok. 65 tys $ ? (źródło: http://mccrindle.com.au/the-mccrindle-blog/marriages-and-weddings-in-australia)

Liczba ślubów w Australii wzrosła na przestrzeni ostatniej dekady. Obecnie średnio 326 par bierze ślub każdego dnia w Australii. Średni wiek Panny Młodej to 28 lat, a Pana Młodego 30 lat. Jeszcze parę lat temu połowa par mieściła się wiekowo w przedziale 20-24 lat, co pokazuje iż trend coraz późniejszego podjęcia decyzji o ślubie dotarł również i tutaj. Co więcej, w 2014 roku aż 77 australijczyków wzięło ślub po raz pierwszy w wieku powyżej 75 roku – szaleństwo!

Tylko 55% ślubów odbywa się pomiędzy Australijczykami. Tak jak i w Polsce, najpopularniejszym dniem dla ceremonii zaślubin jest sobota (56% wszystkich ślubów).

Czy wiesz, że? Naukowcy twierdzą, że Aborygeni żyją w Australii od 50 000 lat. To najstarsza kultura na świecie. Do dziś nie wiadomo, jak dostali się na ten kontynent, ale prawdopodobnie łódkami z Indonezji.

Aby wziąć ślub w Australii należy mieć ukończone 18 lat i nie ma konieczności bycia rezydentem kraju. Biorąc pod uwagę wielkość i różnorodność australijskich krajobrazów, charakter ceremonii zaślubin ograniczony jest jedynie przez wyobraźnię. Marzysz o o romantycznym ślubie wśród winnic lub nad wysokim australijskim klifem z widokiem na rozciągający się ocean? Ślub w Australii to przeżycie wyjątkowe i niepowtarzalne. Dla niektórych oznaczać to może obcowanie z rzadkimi zwierzętami, a może wędrówki na szczyty gór. Dla innych to spanie pod palmą na zacisznej plaży…

Odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące organizacji wesela w Australii znajdziecie tutaj: http://www.i-do.com.au/wedding-tips/destination-wedding-planning/how-to-get-married-in-australia-a-guide-for-overseas-couples/1632/

Czy wiesz że…? Według legendy słowo “kangaroo” znaczy “nie rozumiem, co mówisz” w jednym z aborygeńskich dialektów.

W kolejnym wpisie ,,Jak oni to robią?” opowiemy Wam o ślubach w Nowej Zelandii. Wybór nie jest przypadkowy - nasza agencja pomaga Pawłowi i Sophie organizacji ślubu w Wellington (polsko-nowo zelandzkiej pary mieszkającej na co dzień w Nowym Yorku) 🙂

Oj się będzie działo!

Piotr

Nasze Wesele – Agencja Ślubna

 

 

No Comments Yet.

Leave a reply